Aizņemoties lielākas naudas summas, piemēram, hipotekāros kredītu vai citu ilgtermiņa aizdevumu, kredītu izsniedzējs šim aizdevuma piedāvā piesaistīt galvotāju, taču ne visi apzinās ko tad īsti nozīmē būt par kredīta galvotāju un kādas ir kredīta galvotāja tiesības un pienākumi.
Kredīta galvotājs parasti tiek piesaistīs gadījumos, ja kredīta ņēmēja ienākumi nešķiet pietiekoši lieli un kreditors – banka, vai nebanku aizdevējs, vēlas nodrošināties, ka kredīts tiešām tiks atmaksāts.
Piekrītot būt par kredīta galvotāju, persona uzņemas tādus pašus pienākumus pret kreditoru, kā kredīta ņēmējs. Galvotājs ir tas cilvēks, kuram ir jānodrošina aizdevuma segšana gadījumā, ja to nespēj veikt kredīta ņēmējs. Ja kredīta ņēmējs nokļuvis finanšu grūtības un neveic maksājumus, tas jādara galvotājam, turklāt galvotājs ar visu savu mantu parasti atbild gan par aizdevuma pamatsummu, gan arī procentu un soda maksājumiem.
Lai gan kļūšana par galvotāju, aizdevuma noformēšanas brīdī var likties vien kā formalitāte, pirms līguma parakstīšanas noteikti vajadzētu noskaidrot kādi punkti saistībā ar galvojumi ir ietverti konkrētajā līgumā, kā arī vai aizdevējs ir noteicis kādu specialu laika posmu, kurā galvotājam ir iespēja kārtot aizdevuma maksājumus, ja kredīta ņēmējs to nespēj darīt.
Kļūstot par galvotāju, noteikti interesējieties par kredīta atmaksas gaitu un kredīta ņēmēja finansiālo stāvokli, tādā veidā pasargājot gan sevi, gan kredīta ņēmēju
Leave a Comment